Pages Navigation Menu

Namibie – White Lady

White Lady – Bílá paní je skalní malba, která se nachází na malém skalním převisu obřího žulového monolitu hluboko uvnitř masivu Brandberg v Damaralandu. Obraz byl dlouhou dobu archeologické dilema a existovalo několik různých hypotéz ohledně jeho původu, autorství a datování.

Cesta vedoucí k Bílé paní

Archeologické naleziště s “Bílou paní” se nachází v blízkosti silnice z Khorixas do Hentie v oblasti Uis u masivu Brandberg. V okolí Brandbergu je známo více jak 1.000 křováckých obrazů roztroušených po celém masivu ve skalních úkrytech a jeskyních. “White Lady Group” se nachází v jeskyni zvané “Maack Shelter” a zobrazuje několik lidských postav, stejně jako oryxese na skále měřící asi 5,5 x 1,5m. “Bílá paní” je nejpodrobnější lidská postava ve skupině a měří asi 39,5 x 29cm. Chcete-li zhlédnout Bílou paní, je třeba zaplatit vstupné v office a podniknout výlet v délce 45-60 minut nerovným terénem podél rokle z – normálně – suchého řečiště řeky Tsisab. Průvodce byl docela příjemný týpek, který provázel celou trasu poznámkami ke všemu okolo nás. Jen ten levhart nějak nebyl a nebyl.


Cestou masivem
white lady

Obvykle se předpokládá a také tak to vykládá průvodce, že obraz zobrazuje nějaký rituální tanec a že “Bílá paní” je vlastně šaman. Má bílé nohy a ruce, což může naznačovat, že jeho tělo bylo pomalováno nebo že měl na sobě nějaké dekorativní povleční na nohou a pažích. V jedné ruce drží luk a ve druhé možná pohár. Díky zobrazení luku a oryxese je obraz také interpretován jako lovecká scéna. Kromě šamana – paní mají ostatní lidské postavy zobrazeno méně detailů a jsou většinou zcela černé nebo zcela bílé. Jeden z oryxesů má lidské nohy. Obraz byl pravděpodobně namalován pomocí okru, dřevěného uhlí, manganu, hematitu s krevním sérem, vaječného bílku a kaseinu používanému jako pojivo.

Obraz byl za dlouhá léta vážně poškozen protože jej turisté před fotografováním polévali vodou, aby se barvy zjasnily a byly vidět na jejich fotkách, což způsobovalo rychlé slábnutí malby. Místo je dnes chráněnou památkou Namibie a návštěva je povoleno pouze s oficiálními průvodci. Tašky a láhve s vodou nejsou povoleny na konci stezky. Díky mnoha protestům turistů bylo kovové pletivo nahrazeno pouze 2 kovovými tyčemi pro mnohem lepší výhled.

Bílá paní byla poprvé objevena v roce 1918 německým cestovatelem a topografem Reinhardem Maackem, když zkoumal horu Brandberg. Maacka zaujala hlavní postava na obraze, kterou popsal jako “bojovníka”. Ve svých poznámkách napsal, že “egyptsko-středomořský styl všech postav je překvapující.” Vyhotovil několik ručně kreslených kopií malby, které později publikoval v Evropě.

V roce 1929 se Maackovy poznámky dostaly do rukou známého francouzského antropologa Henri Breuila když byl na návštěvě Kapského Města. Breuil poznal analogii mezi Bílou paní a obrazy sportovců nalezených v Knossos (Kréta) a navrhl, že Brandberg mohl být navštíven skupinou “turistů” přijíždějících ze středomořské oblasti. V roce 1945 mohl Breuil konečně navštívit galerii s White Lady a publikovat svoji teorii o středomořském původu malby jako první v Jižní Africe, a posléze v Evropě.

Skalní kresby jsou úchvátné nejen svým rozsahem, ale především tím, jak mistrně vystihují tělesné proporce a dynamiku zobrazených zvířat a osob. Zachycují stáda antilop různých druhů, žirafy, nosorožce, slony, hrochy, lvy, lidské postavy při tanci i při práci, lovce s luky a šípy. Zajímavé také je, že i když se nalézají na rozsáhlém území Namibie, mají všechny jednotný styl. Záhadu vyřešili až etnografové zabývající se kulturními tradicemi původních obyvatel Afriky. Kresby vytvořili Sanové, kteří celou oblast obývali, dokud je pronikající bantuské kmeny nevytlačily daleko na jih, kde dnes živoří v nehostinných oblastech polopouště Kalahari


Erongo Mountains
IMG_9938

My sami jsme na naší cestě mimo WL našli také jednu větší, ale hodně poškozenou galerii v jeskyni v místě zvaném Bushman Paradise poblíž Spitzkope a potom ještě pár kreseb na větším převisu velkého kusu skály v soukromé rezervaci Erongo mountain. Tady byly kresby velmi zachovalé a čisté.


Bushman Paradise – Spitzkope
white lady

GALLERY

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *