Pages Navigation Menu

Namibie – Himba

Himbové (Himba = jeden, Ovahimba = více než jeden) jsou etnikum žijící v severovýchodní Namibii v regionu Kunene (dříve Kaokoland) a jižním pobřeží Angoly. Jejich počet se odhaduje na 15 000 – 20 000 v Namibii a až 10 000 v Angole, různé zdroje ale uvádějí poměrně odlišná čísla. Jsou historicky totožní s etnikem Herero (Himba = “lidé západu”, Herero = “lidé východu”), od kterého se liší pouze místem výskytu a mnohem omezenějším přijetím životních norem evropských kolonizátorů. Mluví jazykem otjiHerero, který patří do skupiny bantuských jazyků. Jejich hlavním zdrojem obživy je pastevectví.

Himbové na rozdíl od Hererů nepřejali evropský styl oblékání a jejich vzhled je velice charakteristický. Vyšší důraz než na samotné skromné ošacení je kladen na ozdoby a úpravu vlasů.

* Ženy nosí ručně vydělávanou kozí nebo hovězí kůži kolem pasu, muži kus kůže jako sukni. U obou pohlaví zůstávají hruď a břicho po celý život nezahalené. Himbové chodí na boso nebo nosí boty z hovězí kůže, případně vyrobené ze starých pneumatik.

* Muži v dětství mají vyholenou celou hlavu s výjimkou jednoho copu uprostřed čela. Tento cop je rozdělen do dvou v období hledání manželky. Po svatbě muž nechává vlasy volně růst na celé hlavě a svazuje je do kožené pokrývky, kterou sundavá jen jednou za zhruba dva roky kvůli úpravám. Pro ztužení účesu používá tuk a hobliny. Ženatý muž nosí náhrdelník ze škeblí, pokud je vůdcem vesnice, tak i postupně předávaný železný náramek jako symbol svého postavení.

* Dívky nosí nejdříve dva dopředu směřující copy, v pubertě potom několik copů už nespadávajících do obličeje. V tomto období také dostávají kravský roh, ve kterém uchovávají směs hlíny, tuku a bylin, kterou si potírají celé tělo, a bílý korálový náhrdelník (také děděné náhrdelníky z kovových kroužků). Většina dívek nosí kolem pasu ornamentální opasek z kusů dřeva nebo kostí. Trojúhelníkový ornament mají Himbky zavěšen na zádech. Po svatbě získávají od příbuzných z ženské rodové linie dekorovanou koženou korunku. Dospělá žena má nasazený náhrdelník ze skleněných korálků, skořápek a kusů mědi. Kolem kotníků nosí kruhy z drátů, které jí chrání před útoky drobných zvířat. Pro přenášení dětí má na zádech kožené popruhy.

Credit – wikipedie

Moje setkání s lidmi Himba

20.05.2011, 18. den naší cesty Namibií opouštíme Opuwo, poslední větší městečko na cestě k řece Kunene a míříme k vodopádům Epupa. Cesta nás zavede do Kaolandu kde se těšíme na setkání s lidmi kmene Himbi. Většina cestopisů doporučuje zachovat určitá pravidla při setkání s nimi. Hlavně namáme nikomu platit a pouze rozdávat malé dárečky. Asi po třech hodinách jízdy prašnou komunikací se dostáváme do oblasti plné vesniček většinou však vzdálených od cesty. Až konečně zastavujeme u první, která je postavena asi 100m od nás. První vyráží Michal a za ním my 3 zbývající členové party. Vstupujeme do vesnice kde posedává asi 5 žen a běhá spousta dětí. Jaké však bylo naše překvapení, když jedna z žen ve chvíli kdy vytahujeme foťáky, začne křičet “handred dolarz” a ukazovat na vybavení. Tak tady už bohužel dorazila civilizace a jsou pěkně ochočení a ví jak na to. Stejně fotíme tak trochu nenápadně a zachraňujeme ten stodallarz požadavek nákupem velkého množství náramků zde vyráběných.
himbi

O kus dál při projíždění jiné vesnice téměř u cesty je situace úplně jiná a ženy a to docela kočky, jsou ochotné různě pózovat jen za moje balení keksů. Takže se tady zdržíme docela dlouho a rukama a nohama hovoříme o všem možném aniž by jedna či druhá strana věděla o čem je vlastně řeč. Fascinuje mě jejich blátěný účes se kterým musí žít ve dne v noci. Nechápu jak to funguje. A ty náramky na krku co nosí děti musí být taky hodně nepohodlné. A chlapa, toho jsme tady viděli jen jednoho a ten chodil v jeansách a jen tak se pořád poflakoval.

A ještě jednu zkušenost mám s těmito lidmi. Na jednom místě jsme potkali asi 20 žen a u nich stáli 3-4 muži s auty a vybírali si. Ty ženy potom naložili do auta a odvezli je do větších měst s turisty, aby mohli vydělávat pro tyhle pseudo pasáky peníze za pózování. No comment.

GALLERY