Pages Navigation Menu

Jan Kaláb – Od bodu ke kruhu a zpátky

Výstava s názvem “Od bodu ke kruhu a zpátky” představuje sérii abstraktních maleb a 3 prostorové objekty.

Autor Jan Kaláb je writer známý jako Cakes, Splesh nebo nejčastěji Point. Absolvoval Ateliér architektury Evy Jiřičné a Ateliér sochařství Jiřího Beránka na VŠUP v Praze, dále pokračoval v Ateliéru kresby Jitky Svobodové na AVU. Během svého působení na výtvarné scéně vystavoval v USA, Rusku, Německu, Velké Británii, Nizozemsku, Polsku, Bulharsku, Švédsku, ale i v Brazílii nebo Číně. Právě v čínské Šanghaji, spolu s dalšími kolegy z oblasti street artu, představil expozici Metropolis v prostorách českého pavilonu na světové výstavě EXPO 2010. V minulém roce zastupoval Českou republiku na mezinárodní výstavě street artu a graffiti Městem posedlí v Galerii hlavního města Prahy


01

Jan Kaláb byl spoluzakladatelem významného pražského kulturního prostoru a “chrámu svobody” Trafačka, který vznikl v prostorách bývalé vysočanské trafostanice v roce 2006. Tato industriální galerie se stala jakýmsi komunitním centrem se stále rostoucím vlivem na výtvarnou scénu.

Ve své tvorbě vychází z estetiky street artu a graffiti, která je čitelná pro jakoukoliv společnost, a to i bez hlubších znalostí výtvarného umění. Výstava Od bodu ke kruhu a zpátky je ukázkou aktuálního směřování umělce, je založená na čisté linii a geometrickém řádu. V tvorbě Jana Kalába nacházíme harmonii, především pak osobitou a rozpoznatelnou estetiku.

Součástí výstavy je také velkoformátové graffiti na Hradecké ulici, které si ukážeme v některém z dalších reportů.