Pages Navigation Menu

GREY CITY – CIDADE CINZA

Brazilský dokumentární film GREY CITY – CIDADE CINZA přibližuje tvorbu nyní již světově proslulých tvůrců graffiti ze Sao Paula, šedivého betonového velkoměsta, které se právě díky street artu probudilo k životu. V ulicích brazilského Sao Paula se zrodila nová forma graffiti. Tvorba umělců jež jsou hlavními postavami filmu, graffiteiros brasileiros: dvojčata (Otavio a Gustavo) Os Gêmeos, Nina, Zefix, Finok, Ise a Nunca rozsvítila jako ohňostroj betonové město, aby se následně dostala do galerií a muzeí na celém světě. Poté, co nový zákon proti vizuálnímu smogu způsobil systematickou likvidaci jejich děl přestříkáním na šedou, podnítili tito umělci jedno z nejkreativnějších povstání v dějinách jihoamerického umění.
follow-the-colours-cidade-cinza-14

Na pozadí je příběh 700 metrů dlouhé zdi na Avenida 23 de Maio, který “omylem” SP prefektura nechala vymazat krátce po jejím ukončení a potom v kající krizi na popud médií nucena nechat umělce předělat.

Film točili autoři více než šest let a zaznamenali napětí mezi divokým uměním street artu a novým nařízením vedení města, které oproti tomu betonové stavby přestříkávalo na šedo. Kde není umění tam se nic nezmění.
follow-the-colours-cidade-cinza-09

Uvádí – KINO CINEPORT

11. 3. 2016 v 18:30

Oceňovaný snímek byl natočen v roce 2013 Marcelo Mesquitem, Guilherme Valiengem a objel všechny světové přehlídky a festivaly.

cidade-cinza

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *