Pages Navigation Menu

Cestovatelský festival Letem světem

Tradiční cestovatelský festival Letem světem se letos již po páté uskuteční v Plzni. Tentokrát v sobotu 13. února od 11 hod. v areálu SOU elektrotechnického ve Vejprnické ul. na Skvrňanech. Návštěvníci se mohou těšit na cestopisné fotoprojekce, hudební i taneční vystoupení, výstavy, exotické pokrmy, artefakty z cest, prodejní stánky a samozřejmě také setkání s přáteli a osobnostmi z řad cestovatelů.

„Na letošním festivalu společně ‚zaletíme‘ například do Číny, Ugandy, Peru, Indonésie, Brazílie, Nepálu, Japonska, Indie, Izraele, Kyrgyzstánu, Súdánu a Jižní Afriky,“ láká organizátor festivalu Štěpán Pastula. Pozvali jsme také zahraniční hosty a připraveny jsou workshopy pro celou rodinu,“ dodává Pastula, který je sám zkušeným cestovatelem.

Loni zažil v Himálaji nedobrovolnou koupel při teplotě -20°C, když se probořil na zamrzlé řece a následně musel přelézat nad jejími břehy po skalách bez jištění. „Led náhle natolik popraskal, že bylo nebezpečné po něm jít. Poklidný trek se stal bojem o život. Tváří v tvář nelítostným horám, nestabilnímu počasí ve vysoké nadmořské výšce, nízkým teplotám, samotě a nedostatku jídla,“ popisuje Štěpán Pastula. Podrobněji se o jeho dobrodružství dozvíte na festivalové přednášce Chadar trek, návrat do nitra Himálaje.

Dalším významným plzeňským dobrodruhem, který se představí na festivalu, je cyklocestovatel Jaroslav Šnek Král. Tento na pohled skromný muž, o němž veřejnost zatím příliš neví, dojel na kole z Plzně až do Austrálie. „Cesta mi trvala 1,5 roku a ujel jsem téměř 17 tisíc kilometrů,“ líčí cestovatel, který na své sólo výpravě bez doprovodného vozidla projel 13 států. V Austrálii poté rok žil, studoval a pracoval. Své zážitky popíše v přednášce Na kole z Plzně ke klokanům.

Zdravotní sestra Vlasta Hynková seznámí návštěvníky festivalu se situací v Jižním Súdánu, kde působila prostřednictvím humanitární organizace Lékaři bez hranic. „Jde o jednu z nejchudších zemí světa a turisty tu nepotkáte. Tento východoafrický stát je sužován dlouholetou občanskou válkou, násilím a hladem,“ říká Vlasta Hynková, podle níž je zde epicentrum malárie a dalších tropických chorob. „Ale zároveň tu je krásná příroda, protéká tudy Bílý Nil a žije zde spousta divokých zvířat,“ poukazuje na kontrasty Hynková.

S divokou přírodou se mnohokrát setkal také další z cestovatelů, Martin Pávek, který od roku 2012 několikrát zavítal do peruánské džungle za indiány kmene Agvaruna v severní Amazonii. „Naučili mě například jíst živé červy, což je pro ně tradiční delikatesa během lovu. Chutnají jako neslazená krupičková kaše,“ popisuje cestovatel, který na festivalu bude vyprávět také o koupání v laguně společně s divokými krokodýli a piraňami. „Krokodýli byli docela plaší, báli se nás zřejmě víc, než my jich,“ tvrdí dobrodruh.

O dramatické zážitky nemá nouzi ani cestovatel Vladimír Váchal, který byl zadržen poté, co pro svou přednášku fotografoval stavební techniku v Perském zálivu. „Absolvoval jsem asi dvouhodinový výslech s prohlídkou, pak mě naštěstí pustili,“ popisuje tento odborník na Blízký Východ. Írán ho zaujal natolik, že několik měsíců studoval perštinu v Teheránu a působí i jako průvodce. „Na festivalu vám o tom povím více,“ slibuje.
Že Brazílie není jen zemí samby, karnevalu a nadcházející olympiády, bude vyprávět fotografka Milena Sojková. „Promítnu snímky z naší cesty s názvem Expedice Ipanema. Chtěla bych lidem ukázat i některá méně známá, nicméně fotogenická místa této rozlehlé země. A upozornit i na stinné stránky cestování na vlastní pěst po Brazílii v extrémních vedrech v období dešťů a vánočních svátků,“ popisuje Sojková.

„Festival Letem světem si rozhodně nenechte ujít,“ zve pořadatelský tým. „Program jsme koncipovali tak, aby v něm každý našel mnoho inspirace a tipů na své další cesty.“ Podle tibetského kalendáře navíc právě na den festivalu připadá tibetský Nový rok neboli Losar. „Proto ho na festivalu také řádně oslavíme,” slibují organizátoři.

letem-svetem

PROGRAM

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *