Pages Navigation Menu

Blek le Rat

Blek le Rat vlastním jménem Xavier Prou se narodil v Boulogne-Billancourt na západním předměstí Paříže v roce 1951. Studoval výtvarné umění a architekturu na Beaux-Arts v Paříži, absolvoval v roce 1982. Před dokončením studií ​​navštívil New York City a byl fascinován městem a street artem. Po návratu do Francie se potuloval s místními teenagery po činžovních domech. Když viděl jejich taggování opuštěných bytů, rozhodl se přijmout graffiti aby přinesl novou uměleckou formu do pařížských ulic.

V roce 1981 začal zdobit ulice Paříže stovkami krys pomocí šablon. Krysy byly ideální téma, protože krysy vytvoří strach, jsou synonymem pro invazi a jsou to jen divoká zvířata (na rozdíl od) holubů, kteří žijí ve městě. Byl inspirován tím co viděl v New Yorku v 70. letech, ale nechtěl jen kopírovat americký styl, chtěl vytvořit styl, který se hodí do Paříže a tak si vybral šablonu. Začal používat pseudonym “Blek le Rat” odvozený od italského komika s názvem Blek le Roc. Změnil “le Roc na le Rat” protože jeho první šablona byla krysa. Byl jedním z prvních graffiti umělců v Paříži a je nazýván “otcem Stencil´s Graffiti”.

55

Vybíral si umístění šablony velmi pečlivě s vysvětlením, že jedním z jeho cílů je, aby odrážel náladu míst kde se objeví jeho umění. Klíčové je, že se rozhodl pracovat především s černou a bílou, aby “reprodukoval atmosféru na ulici”. Po krysách začal tvořit portréty v životní velikosti. Blek maluje na zdech po celém světě a ovlivnil celou generaci pouličních umělců. Byl průkopníkem šablony a jedním z prvních umělců, který začal používat symbol spíše než své jméno jako svůj tag.

Blek popisuje své ranné dílo jako apolitické a vysvětluje to tím, že chtěl najít způsob jak vyniknout a osvobodit se z pocitu anonymity způsobené životem v hlavním městě.

Pracoval soustavně od roku 1990 do 2000. Francouzská policie odhalila jeho rodné jméno po jeho zatčení v roce 1991 a od té doby byl Blek zatčen nebo obtěžován policií ve Spojených státech, Argentině a Velké Británii. Přesto Blek konstatuje, že policie je mnohem shovívavější ve Spojených státech a Velké Británii než ve Francii a přiznává, že je slavnější mezinárodně než ve své domovské zemi.

V současné době už nemaluje na stěnách poté, co musel zaplatit vysoké pokuty v roce 1991 a je v podmínce kdy mu hrozí vězení pokud bude znovu chycen. Pokračuje v práci, ale nyní jen ve formě plakátů. Žije v opuštěném hradu z 10. století kdesi ve Francii se svou manželkou a dospívajícím synem.

Pokaždé když myslím, že jsem namaloval něco trochu originálního jsem zjistil, že Blek Le Rat to udělal stejně. Jen před dvaceti lety.” Banksy, 2005

Video

Web – bleklerat.free.fr

GALLERY